PDS™

Kablolar için

Kısmi Deşarj Tespit Cihazı

Resim1
  • Hafif ve dayanıklı tasarım
  • Yüksek hassasiyete sahip endüktif ve kapasitif algılayıcı teknolojisi
  • 30 saate kadar kullanım süresi
  • Kolay kullanım

Kabloların ek yapılan kısımlarındaki yalıtım sorunları, bu kısımlarda yıpranmaya ve hızlı ömür kaybına yol açmaktadır. Bu durum, tesislerde işletme maliyetlerinin artması ve şebeke güvenilirliğinin zarar görmesine yol açar.

PDS™ gerek dağıtım şirketleri gerekse endüstriyel kuruluşların elektrik bakım birimleri için kullanışlı bir cihazdır. Küçük boyutu, hafifliği ve kolay kullanım imkanı sayesinde kablo tesisatlarında kısmi deşarj olaylarının tespitine imkan verir. Ölçüm sonuçlarından yola çıkarak önleyici bakım çalışmalarının organize edilmesi sayesinde yüksek maliyetlere sebep olan arızaların meydana gelmesi ve enerji kesintileri yaşanmasının önlenmesi sağlanır.

PDS instrument 004

PDS™, tespit edilen kısmi deşarj yoğunluğu düzeyini elektrik yükü (pC) biriminden desibel (dB) birimine çevirerek kullanıcıya sunar.

Cihazının üzerinde LED ışıklı bir gösterge yer almaktadır. Bu sayede 54dB’e kadar ölçüm değeri görsel olarak görüntülenebilir. Ayrıca, ölçüm değerine bağlı olarak değişen sesli uyarı ile kullanıcıya ölçüm sonucu tespit edilen kısmi deşarj düzeyi bilgisi verilir.

Kısmi deşarj düzeyinin görüntülenmesi günümüzde trend haline gelmeye başlamıştır. Bu trend, her kablo ekinin / dirseğinin yılda en az bir kez ölçmesini ve bu ölçümlerin eğilimlerini görebilmek için düzeylerin kayıt altına alınmasını önermektedir. 

Küçük boyutu sayesinde PDS™’nin taşınması ve kullanımı son derece kolaydır. İzole çubuk üzerine monte edilerek, ulaşılması zor olan kablo yerleşimlerinde dahi rahatlıkla kullanılabilir.

Teknik Doküman
Kullanım Kılavuzu