AE-150™

Güç Transformatörleri için 

Kısmi Deşarj Tespit ve Konum

Belirleme Cihazı 

AE-150arka fonsuz
  • Gelişmiş Mirador-Tx yazılımı ile üç boyutlu konum belirleme
  • Kolay montaj ve kullanım
  • Dahili batarya ile ortalama 8 saat kullanım süresi
  • Kablosuz iletişim sayesinde uzaktan ölçüm ve izleme imkanı
  • Taşınabilir yapı
  • Zorlu ortam şartlarına dayanıklı

Güç transformatörleri iletim ve dağıtım sistemleri için büyük önem taşımaktadır. Meydana gelen bir arıza sonucunda sadece bir transformatörün işletme dışı kalması dahi ciddi boyutta maddi kayıplara yol açmaktadır.

Kısmi deşarj olaylarının belirlenmesinde Akustik Emisyon Ölçüm yöntemi saha şartlarında elektriksel ölçüm yöntemlerine oranla önemli üstünlüğe sahiptir. AE-150™ yalıtımdaki delinmeler sonucu meydana gelen ultrasonik dalgaları analiz ederek kısmi deşarj olaylarını ve deşarj konumunu belirler.

AE-150™, güçlü mıknatıslar taşıyan ayakları yardımıyla transformatör kazanının dış yüzeyine kolaylıkla yerleştirilir. Bu özellik sayesinde AE-150™ transformatör kazanının tüm yüzeyi boyunca hareket ettirilebilir.

Setup overview
ae-150

Algılayıcıdan gelen bilgiler, gelişmiş konum belirleme fonksiyonlarını barındıran Mirador-Tx yazılımı yardımıyla değerlendirilir.

AE-150™ güç transformatörlerinde kısmi deşarj olayları sonucunda oluşan sinyalleri dört adet akustik ve bir adet elektriksel algılayıcı ile tespit eder.

Yağ içerisinde ilerleyerek kazan duvarlarına ulaşan ultrasonik dalgalar AE-150™’nin kısmi deşarj konumunu belirlemek için ihtiyaç duyduğu bilgiyi sağlar.

Transformatör kazanı üzerinde birden fazla noktada gerçekleştirilen ölçümlerin birlikte değerlendirilmesi ile kazan içerisinde kısmi deşarj olayının meydana geldiği noktanın belirlenmesi sağlanır.

Teknik Doküman
Kullanım Kılavuzu